Fiberoptiske Kabler
Mest solgte
Microconnect FIB412015-4 fiberoptisk kabel 15 m LC/UPC ST/UPC OM4 Violet
FIB412015-4
 
DKK 612,50 / Stk inkl. moms
DKK 490,00 ekskl. moms
Microconnect FIB4200015 fiberoptisk kabel 1,5 m LC SC Orange
FIB4200015
 
DKK 162,50 / Stk inkl. moms
DKK 130,00 ekskl. moms
Microconnect FIB432002 fiberoptisk kabel 2 m LC Blå
FIB432002
 
DKK 237,50 / Stk inkl. moms
DKK 190,00 ekskl. moms
Microconnect FIB551020 fiberoptisk kabel 20 m LC/UPC OM5 Grøn
FIB551020
 
DKK 1.325,00 / Stk inkl. moms
DKK 1.060,00 ekskl. moms
Microconnect 2.5m LC/UPC-LC/UPC fiberoptisk kabel
FIB440402.5P
 
DKK 250,00 / Stk inkl. moms
DKK 200,00 ekskl. moms
Microconnect FIB561001 fiberoptisk kabel 1 m LC/UPC SC/UPC OM5 Grøn
FIB561001
 
DKK 200,00 / Stk inkl. moms
DKK 160,00 ekskl. moms
Microconnect FIB5510005 fiberoptisk kabel 0,5 m LC/UPC OM5 Grøn
FIB5510005
 
DKK 187,50 / Stk inkl. moms
DKK 150,00 ekskl. moms
Microconnect FIB110025 fiberoptisk kabel 25 m ST Orange
FIB110025
 
DKK 475,00 / Stk inkl. moms
DKK 380,00 ekskl. moms
Microconnect FIB122003-2 fiberoptisk kabel 3 m SC/UPC ST/UPC Orange
FIB122003-2
 
DKK 187,50 / Stk inkl. moms
DKK 150,00 ekskl. moms
Microconnect FIB330007 fiberoptisk kabel 7 m Orange
FIB330007
 
DKK 600,00 / Stk inkl. moms
DKK 480,00 ekskl. moms
Microconnect 7m LC/PC-SC/PC fiberoptisk kabel LC/PC SC/PC OM4 Violet
FIB422007P
 
DKK 350,00 / Stk inkl. moms
DKK 280,00 ekskl. moms
Microconnect FIB420025 fiberoptisk kabel 25 m LC SC Orange
FIB420025
 
DKK 487,50 / Stk inkl. moms
DKK 390,00 ekskl. moms
Microconnect FIB420020 fiberoptisk kabel 20 m LC SC Orange
FIB420020
 
DKK 475,00 / Stk inkl. moms
DKK 380,00 ekskl. moms
Microconnect FIB993015-A fiberoptisk kabel 15 m MTP OFNR OM4 Violet
FIB993015-A
 
DKK 2.575,00 / Stk inkl. moms
DKK 2.060,00 ekskl. moms
Microconnect LC - ST, 62.5/125 fiberoptisk kabel 0,5 m MTRJ MT-RJ Orange
FIB4100005
 
DKK 162,50 / Stk inkl. moms
DKK 130,00 ekskl. moms
Microconnect LC-SC, 50m fiberoptisk kabel OM1 Orange
FIB420050
 
DKK 825,00 / Stk inkl. moms
DKK 660,00 ekskl. moms
Microconnect ST/PC-ST/PC 1M fiberoptisk kabel Orange
FIB110001
 
DKK 200,00 / Stk inkl. moms
DKK 160,00 ekskl. moms
Microconnect FIB121030 fiberoptisk kabel 30 m ST SC Gul
FIB121030
 
DKK 387,50 / Stk inkl. moms
DKK 310,00 ekskl. moms
Microconnect FIB222003-2 fiberoptisk kabel 3 m SC/UPC OM2 Orange
FIB222003-2
 
DKK 175,00 / Stk inkl. moms
DKK 140,00 ekskl. moms
Microconnect FIB4120005-2 fiberoptisk kabel 0,5 m LC/UPC ST/UPC OM2 Orange
FIB4120005-2
 
DKK 200,00 / Stk inkl. moms
DKK 160,00 ekskl. moms

Fiberkabel

Hvad er et fiberoptisk kabel?

Et fiberoptisk kabel er et kabel lavet af fine glasfibre, som er tyndere end menneskehår. Glasfibrene transporterer lys, og dermed signal, til og mellem dine installationer og apparater uden afbrydelser eller udsving.

Et fiberoptisk kabel kommer i mange forskellige størrelser fra de helt store, som graves ned til forsyning i hjem til de små fiberoptiske ledninger, som du kobler mellem dine mindre apparater. Internetkabler er for eksempel fiberoptiske kabler, som sikrer hurtigt og effektiv kommunikationsstrøm. Der findes et utal af fiberoptiske kabler, som sikrer dig en god forbindelse, så det er blot at finde den rette til dit formål.

Find det rette fiberoptiske kabel

Som du kan se i det brede udvalg, findes der nærmest en uendelighed af valgmuligheder, når det kommer til fiberoptiske kabler. Det kan derfor være en jungle at finde det rette kabel til netop din installation. Det er derfor vigtigt at du tjekker følgende, når du vælger fiberoptisk kabel:

  • Hvilke apparater skal du bruge dit kabel til?
  • Hvor langt skal det være?
  • Hvilket outlet skal det løbe fra og til - der kan være forskel fra outlets på de to apparater, som skal forbindes
  • Hvor meget data skal kablet kunne trække?

Når disse overvejelser er gjort, er det blot at vælge det mest passende kabel. Er du i tvivl om, hvilket kabel er det rette til din situation, står vores kundeservice altid klar til at hjælpe.