Fiberoptiske Kabler
Mest solgte
Microconnect 2m, LC/UPC - SC/UPC fiberoptisk kabel Gul
FIB461002
 
DKK 91,25 / Stk inkl. moms
DKK 73,00 ekskl. moms
Microconnect FIB440405P fiberoptisk kabel 5 m LC/PC Lilla
FIB440405P
 
DKK 337,50 / Stk inkl. moms
DKK 270,00 ekskl. moms
Microconnect SC/PC-SC/PC 5m fiberoptisk kabel Gul
FIB221005
 
DKK 187,50 / Stk inkl. moms
DKK 150,00 ekskl. moms
Microconnect FIB412005 fiberoptisk kabel 5 m LC ST Orange
FIB412005
 
DKK 237,50 / Stk inkl. moms
DKK 190,00 ekskl. moms
Microconnect FIB224001 fiberoptisk kabel 1 m SC Gul
FIB224001
 
DKK 78,75 / Stk inkl. moms
DKK 63,00 ekskl. moms
Microconnect LC/PC-LC/PC 20m 50/125 MM fiberoptisk kabel Orange
FIB442020
 
DKK 537,50 / Stk inkl. moms
DKK 430,00 ekskl. moms
Microconnect FIB441005 fiberoptisk kabel 5 m LC Gul
FIB441005
 
DKK 212,50 / Stk inkl. moms
DKK 170,00 ekskl. moms
Microconnect FIB442030 fiberoptisk kabel 30 m LC Blå
FIB442030
 
DKK 725,00 / Stk inkl. moms
DKK 580,00 ekskl. moms
Microconnect FIB884007 fiberoptisk kabel 7 m SC/APC OS1/OS2 Gul
FIB884007
 
DKK 116,25 / Stk inkl. moms
DKK 93,00 ekskl. moms
Microconnect FIB441020 fiberoptisk kabel 20 m LC Gul
FIB441020
 
DKK 337,50 / Stk inkl. moms
DKK 270,00 ekskl. moms
Microconnect FIB884003 fiberoptisk kabel 3 m SC Gul
FIB884003
 
DKK 100,00 / Stk inkl. moms
DKK 80,00 ekskl. moms
Microconnect 25m, LC/UPC-LC/UPC fiberoptisk kabel OM4 Violet
FIB440425P
 
DKK 912,50 / Stk inkl. moms
DKK 730,00 ekskl. moms
TP-Link TL-SM5220-1M fiberoptisk kabel SFP+ DAC Sort
TL-SM5220-1M
 
DKK 600,00 / Stk inkl. moms
DKK 480,00 ekskl. moms
Microconnect LC/PC-LC/PC, 150m, 50/125 fiberoptisk kabel Blå
FIB442150
 
DKK 3.050,00 / Stk inkl. moms
DKK 2.440,00 ekskl. moms
Microconnect 5m, LC/UPC - SC/UPC fiberoptisk kabel Gul
FIB461005
 
DKK 103,75 / Stk inkl. moms
DKK 83,00 ekskl. moms
Microconnect FIB8840015 fiberoptisk kabel 1,5 m SC/APC Orange
FIB8840015
 
DKK 96,25 / Stk inkl. moms
DKK 77,00 ekskl. moms
Microconnect FIB422030 fiberoptisk kabel 30 m LC SC Blå
FIB422030
 
DKK 662,50 / Stk inkl. moms
DKK 530,00 ekskl. moms
Microconnect FIB442002-2 fiberoptisk kabel 2 m LC/PC Orange
FIB442002-2
 
DKK 187,50 / Stk inkl. moms
DKK 150,00 ekskl. moms
Microconnect LC/UPC - E2000/APC, 9/125, 5m fiberoptisk kabel E-2000 (APC) Gul
FIB472005
 
DKK 375,00 / Stk inkl. moms
DKK 300,00 ekskl. moms
Microconnect FIB841003 fiberoptisk kabel 3 m SC LC Gul
FIB841003
 
DKK 200,00 / Stk inkl. moms
DKK 160,00 ekskl. moms

Fiberkabel

Hvad er et fiberoptisk kabel?

Et fiberoptisk kabel er et kabel lavet af fine glasfibre, som er tyndere end menneskehår. Glasfibrene transporterer lys, og dermed signal, til og mellem dine installationer og apparater uden afbrydelser eller udsving.

Et fiberoptisk kabel kommer i mange forskellige størrelser fra de helt store, som graves ned til forsyning i hjem til de små fiberoptiske ledninger, som du kobler mellem dine mindre apparater. Internetkabler er for eksempel fiberoptiske kabler, som sikrer hurtigt og effektiv kommunikationsstrøm. Der findes et utal af fiberoptiske kabler, som sikrer dig en god forbindelse, så det er blot at finde den rette til dit formål.

Find det rette fiberoptiske kabel

Som du kan se i det brede udvalg, findes der nærmest en uendelighed af valgmuligheder, når det kommer til fiberoptiske kabler. Det kan derfor være en jungle at finde det rette kabel til netop din installation. Det er derfor vigtigt at du tjekker følgende, når du vælger fiberoptisk kabel:

  • Hvilke apparater skal du bruge dit kabel til?
  • Hvor langt skal det være?
  • Hvilket outlet skal det løbe fra og til - der kan være forskel fra outlets på de to apparater, som skal forbindes
  • Hvor meget data skal kablet kunne trække?

Når disse overvejelser er gjort, er det blot at vælge det mest passende kabel. Er du i tvivl om, hvilket kabel er det rette til din situation, står vores kundeservice altid klar til at hjælpe.